Blog

Sprawdź najnowsze na blogu

Nawet do
600 €
odszkodowania

Chcesz uzyskać odszkodowanie ? Zadzwoń

Odmowa przyjęcia na pokład

Masz w ręku bilet na wybrany przez siebie lot, stawiasz się na lotnisku i tuż przed odlotem okazuje się, że zabrakło dla Ciebie miejsca w samolocie? Jeśli doświadczyłeś odmowy przyjęcia na pokład, zostań z nami – podpowiemy, co przysługuje Ci w ramach rekompensaty.

Zastanawiasz się jak to możliwe, że mimo wykupionego miejsca odmówiono Ci wstępu na pokład samolotu?
Linie lotnicze często stosują zabieg, polegający na sprzedaży większej ilości miejsc, niż mają foteli znajdujących się w samolocie. Przewoźnikowi zależy, aby maszyna wyruszyła z kompletem pasażerów na pokładzie i z góry przewiduje, że nie wszyscy podróżni zjawią się w porcie lotniczym. Niestety nie ma żadnych przepisów, które by regulowały taką praktykę czy jej zakazywały.

Jeżeli z powodu tzw. overbookingu (nadkompletu pasażerów) odmówiono Ci wstępu na pokład samolotu, możesz ubiegać się o odszkodowanie. W sytuacji, gdy pasażer spóźni się na odprawę lub nie będzie mieć wymaganych dokumentów podróżnych, linie lotnicze będą zwolnione z obowiązku wypłaty odszkodowania.

Tak jak w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu, pasażer, któremu odmówiono przyjęcia na pokład ma prawo do zwrotu kosztów biletu lub skorzystania z alternatywnego połączenia, a także do odszkodowania. Wysokość świadczenia zależy od długości naszego lotu i może wynieść:

  • 250 euro dla lotów na dystansie do 1500 km;
  • 400 euro dla lotów w obrębie UE na dystansie od 1500 km oraz pozostałych lotów na dystansie od 1500 km do 3500 km;
  • 600 euro dla lotów na dystansie powyżej 3500 km;

Jeśli kolejny lot jest dopiero następnego dnia, przewoźnik powinien pokryć koszty hotelu i wyżywienia. W sytuacji, gdy linie lotnicze nie zapewnią Ci tych udogodnień, zbierz paragony, rachunki i faktury, które pozwolą Ci ubiegać się o zwrot poniesionych, w związku z overbookingiem, kosztów.

Pamiętaj, że wysokość odszkodowania może ulec pomniejszeniu, jeżeli zaoferowano Ci zmianę planu podróży do miejsca docelowego na alternatywny lot, którego czas przylotu nie przekracza planowego czasu przylotu pierwotnie zarezerwowanego połączenia. Mimo to i tak możesz dochodzić dalszego odszkodowania, np. w przypadku, gdy w związku z odmową przyjęcia na pokład spóźniłeś się na kolejny lot lub inny środek transportu.

Co zrobić, by nie paść ofiarą „nadrezerwacji”?
Nie wybieraj przeładowanych lotów – szczególną uwagę zwróć na nadchodzące święta czy wydarzenia, np. Sylwester, karnawał w Rio, Święto Dziękczynienia. Obleganymi kierunkami są duże miasta biznesowe, np. Londyn, Nowy Jork. Ponadto zdecydowanie częściej wybierane przez pasażerów są loty poranne. Warto też sprawdzić, które linie lotnicze unikają overbookingu.

Spotkało Cię to przykre doświadczenie? Nie czekaj i zgłoś się do nas już dziś!